Avaldatud: 7 jaanuar, 2020

Värska Gümnaasium on ettevõtlik kool ja üheks tunnuseks on edukate mini-ja õpilasfirmade tegevus. Käesoleval, 2019/2020. õppeaastal tegutseb koolis Junior Achievement Eesti (JA Eesti) minifirma ja õpilasfirma programmide alusel 2 mini- ja 4 õpilasfirmat. Kõigile firmadele on JA Eesti väljastanud tegevusload. Firmade toodanguks on erinevad maiustused, käsitööehted ja puidust tooted, mida müüakse kooli- ja kogukonnaüritustel ning õpilasfirmade laatadel üle Eesti. Mini- ja õpilasfirmade tegevust koolis toetab Setomaa Liidu projekt „Majandusõpetus ja õpilasfirmade tegevus Setomaa koolides 2019/2020“.

Minifirma Seto KUKU asutasid kolm 7. klassi ettevõtlikku noormeest Laur Laanetu (minifirma president), Andris-Robin Talumees (minifirma müügijuht) ja Indrek Parijõgi (minifirma tootmisjuht). Firmale tegevusloa taotlemiseks pidid noormehed JA Eestile elektroonselt esitama nõuetekohaselt vormistatud dokumendid – firma põhikirja ja asutamiskoosoleku protokolli, firma osanikena sooritama aktsiate ostu ning looma endale firmaliikme konto.
Minifirma toodab puidust veganvurre, magneteid ja seinaplaate, mis on kaunistatud setokeelsete vanasõnadega. Et toodang on omanäoline ja kvaliteetne ning toodetud Setomaal, siis seda tõendab toodetel kasutatav kvaliteedimärk „Seto kimmäs“. Noormehed leiavad, et nende toodang pakub ostjale võimalust õppida seto keelt ja uurida ka vanasõnade õpetlikku tähendust. Samas leiab toodang ka praktilist kasutamist. Puidust plaadile kinnitatud magnet on nii tugev, et hoiab vasarat jt tööriistu kinni, vurr pakub mängulusti ja retrolik seinaplaat kaunistab kodu. Seega kolm ühes. Noormehed on väga uhked, et erinavalt kondivurridest pole veganvurride valmistamiseks tapetud ühtegi looma. Vurrid on küll loomakondi kujuga, kuid on valmistatud puidust.
Tooted valmivad noormeestel pärast õppetunde ja nädalavahetustel Indreku isa töökojas. Toodangu valmistamiseks kasutatakse erinevaid puiduliike. Veganvurrid näiteks on valmistatud enelapuidust. Toomisprotsessist annab ülevaate noormeeste endi poolt valminud video, mida kasutatakse laatadel täiendavalt tootetutvustusena.

Minifirma Seto KUKU on jõudnud oma aktiivse tegevusega kolmekuulise tegutsemisaja jooksul pälvida õpilasfirmade laatadelt hulgaliselt tunnustust. Värskas 30. novembril toimunud rahvusvahelisel õpilasfirmade laadal „Üle piiri turundus“ pälvis firma tiitlid “Setomaa parim firma” ja “Laada parim minifirma” visuaalse terviklikkuse, hea väjendusoskuse, julge esitluse, ja hea müügitaktika eest. Pärnus 7. detsembril toimunud“ traditsioonilisel õpilasfirmade laadal „Pärnu jõulud 2019“ saavutas Seto KUKU minifirmade arvestuses parima väljapaneku ja suurima läbimüügi preemia. Poiste edukat esinemist laadal kajastas ka ajaleht Pärnu Postimees.

Suurimaks tunnustuseks oma tööle minifirmas peavad poisid aga seda, et Seto Kuningriigi delegatsioon valis käesoleval aastal Vabariigi Presidendi, Riigikogu liikmete ja ministrite jõulukingituste hulka ka veganvurrid. On ikka uhke tunne küll näha president Kersti Kaljulaidi vurri keerutamas.
Tore on rõõmu tunda edukast tegevusest koos õpilastega nii lapsevanematel kui ka juhendajal. Koostöö on olnud tulemuslik ja kõigile väga rõõmutoov.

Helena Kudre
Minifirma Seto KUKU juhendaja
Värska Gümnaasium