Avaldatud: 14 märts, 2022

16.-20. märtsini 2022 külastavad Värska Gümnaasiumi direktor Liina Palu ja arendusjuht Kristel Uiboupin Setomaa 8-liikmelise  delegatsiooni koosseisus Moissac´i kommuuni Prantsusmaal, sh Moissac´i Põllumajandus- ja aianduskooli (Lycée Professionnel Agricole et Horticole de Moissac – LPAH Moissac). Külaskäigu üheks eesmärgiks on Värska Gümnaasiumi ning LPAH Moissac vahelise koostöö tihendamine.

Värska Gümnaasiumi ja LPAH Moissac´i vahelise koostöö alguseks saab pidada aastat 2018, mil Moissac´i kooli õpetajad Christophe Squarcioni ja François Owona külastasid Värskat. Prantsuse külalised kohtusid Setomaa ettevõtjatega, Setomaa Vallavalitsuse ja Värska Gümnaasiumi esindajatega ning arutasid koostööplaane. Kohtumiste tulemusena on  Christophe Squarcioni initsiatiivil ja eestvedamisel teoks saanud mitmeid koostööprojekte.

Moissac´i kooli õpilased rajasid 28. mail 2019 oma kooli juurde Prantsusmaal Värska aia, kuhu istutati Eestist pärit arooniapõõsas, õunapuu ning kaks mustsõstra- ja kaks karusmarjapõõsast. Taimede istutamisel olid abiks ka Prantsusmaa eestlased. Värska aia rajamisega tähistati ühtlasi eesti ja seto päeva. Sama aasta sügisel, 10.-12. septembrini  külastas Setomaad ja Värska Gümnaasiumi  Moissac`i kooli 8-liikmeline meeskond. Kahe päeva jooksul rajasid kuus prantsuse aiandusõpilast õpetaja Nicolas Pimienta juhendamisel Värska kooli aeda Moissac´i aiakese, kuhu istutati Moissac´ist pärit õunapuu, ploomipuu, pähklipuu ning neli viinapuud. Taimede istutamisel olid abiks Värska Gümnaasiumi noored. Moissac´i aiake avati pidulikult 11. septembril 2019.

Viimase kahe ja poole aasta vältel kestnud pandeemia ajal on sõprussuhteid hoitud virtuaalsete kanalite kaudu. Koostööd hoida ja edasi viia on aidanud Christophe Squarcioni poolt 2019. aasta septembris loodud Moissac Värska Facebook´i leht, millel on üle 5000 jälgija. Igapäevaselt postitatakse lehel mõni uudis Värska või Moissac´i koolist või päevafoto Prantsusmaa või Eesti loodusest ja kultuuripaikadest.

Setomaa külastuskäigust 2019. aastal on prantslastel valminud lühifilm „Kui Moissac kohtub Värskaga“. Filmi esilinastus toimub Setomaa delegatsiooni külaskäigu ajal 18. märtsil 2022 Moissac´is.

Setomaa delegatsiooni kuuluvad veel Setomaa ülemsootska Jane Vabarna, vallavolikogu esimees Urmas Sarja, Margus Timmo ja  Kaja Tullus Setomaa Liidust, Evelin Leima Seto Kultuuri Instituudist ja Irma Samoldina Räpina Aianduskoolist.

Rõõmsa kohtumiseni Moissac´is!

Moissac´i aiandus- ja põllumajanduskooli õpetajad Christophe Squarcioni (vasakult esimene) ja Nicolas Pimienta (paremalt esimene) oma õpilastega 11.09.2019 Värskas Moissac´i aiakeses. Värska Gümnaasiumi foto.