Avaldatud: 5 detsember, 2019

2019. aasta on Värska hariduselu 125. sünnipäeva ürituste aasta ning Setomaa tuntuima poeedi Paul Haavaoksa 95. sünniaasta tähistamise aasta.
Meie tähistasime Paul Haavaoksa 95. sünniaastat täna, 5. detsembril tema luule lugemise päevaga, millega taaselustasime 1987. aastal algatud ja 25 aasta vältel kuni 2012. aastani toimunud P. Haavaoksa nimelise Põlvamaa nooretlejate konkursi.

Tänasel Paul Haavaoksa luule lugemise päeva käigus selgitasime välja kooli parimad Paul Haavaoksa luule lugejad. Võistlus toimus kolmes vanuserühmas ning võistluse žürii (Nele Reimann, SA Seto Instituut; Liina Palu, kooli direktor) tunnustas võistlusel osalejaid järgmiselt:
1.-3. klass
Parim lugeja – Loore-Liisa Samuel (3. kl), juhendaja õp Ruth Kõivo
Eripreemia – Kaidi Järveveer (2. kl), juhendaja õp Elle Tikkop
Tublid lugejad – Iiris Timma, Rianne Rahuelu ja Ketriin Tuik (3. kl), juhendaja õp Ruth Kõivo
4.-6. klass
Parim lugeja – Miina Raudoja (4. kl), juhendaja õp Merike Kull
Eripreemia – Maru Valk (5. kl), juhendaja õp Merike Kull
Tublid lugejad – Katarina-Lee Saarekivi ja Käti Kudre (4. kl), juhendaja õp Merike Kull; Siim Alve (6. kl), juhendaja õp Tiina Purik
7.-9. klass
Parim lugeja – Joosep Toom (9. kl)
Eripreemia – Richard Land (7. kl)
Tublid lugejad – Anni Linnus (7. kl) ja Kersti Savimägi (8. kl)
Õpilasi juhendab õp Tiina Purik

Paul Haavaoks sündis 12. juunil 1924. aastal. Tema luule lugemise päev toimus aga hoopis vaiksel advendi ajal, sest luuletaja suudab lugejaid panna vaikides mõtlema kodule, lähedastele ja iseendale selles kiiresti muutuvas maailmas. Kirjutatud read loovad ettekujutuse kunagi olnud taludest, kaunist Värska  ja Setomaa loodusest, Peipsi järvest, mis kord möllab ja purustab, kord toidab ja hellitab. Inimene peab valima oma tee ja Haavaoks mõtiskleb selle üle, mis juhtub siis, kui koduväravast on välja astutud.

Paul Haavaoksa süda lakkas tuksumast 30. septembril 1983. aastal. Täna süütasime tema kalmul küünla. Öelgu see tuules võbelev leek, et tema luulet mäletatakse ja loetakse, kord rohkem, kord vähem; aga alati leitakse, et  tema luules väljendatud mõtted on aegumatud.

Aitäh kõigile tänasel luule lugemise päeval osalejatele ning päeva peakorraldajale, eesti keele ja kirjanduse õpetajale Ilme Hoidmets!